Fotografia piktorialna -technika gumowa

Brak towaru
1690.00
Wpisz swój e-mail
Opinie
Cena przesyłki 15
Odbiór osobisty 0
Poczta Polska 15
Dostępność Brak towaru
Zostaw telefon

Weź udział w warsztacie Fotografia piktorialna - technika gumowa i poznaj wszystkie tajniki najważniejszej techniki piktorialistów; gumy chromianowej. W ciągu całego warsztatu skupiamy się na rozwoju Waszych indywidualnych umiejętności, dbając by każdy z Was wyniósł z warsztatu umiejętności i wiedzę niezbędną do pełnego wykorzystania możliwości twórczych, jakie zapewnia technika gumy chromianowej. W ciągu czterechdni intensywnej pracy poznacie wszystkie tajniki procesu gumowego, od prawidłowego przygotowania papierów poprzez tworzenie monochromatycznych odbitek jedno i wielowarstwowych, aż po wykonanie gum barwnych i łączenie techniki gumowej z technikami żelazowymi.

Mimo upływu z górą stu lat od chwili jej największej świetności, fotografia piktorialna nadal cieszy się ogromną popularnością. Zdjęcia utrzymane w tej estetyce są delikatne, romantyczne, mają tą niepodrabialną nutkę rozmarzenia i nostalgii. W estetyce tej stara się, mniej lub bardziej świadomie, poruszać wielu fotografów, nawet jeśli korzystają wyłącznie ze sprzętu cyfrowego. Niejednokrotnie z resztą nawet przy tym ograniczeniu, prowadzi to do powstania ciekawych zdjęć. Niestety, wykonywane w technice cyfrowej zdjęcia nie mogą dorównać oryginałom ze względu na ograniczenia samej techniki.

Nasz unikalny warsztat pozwoli Wam zbliżyć się do metod pracy Dawnych Mistrzów, poznać tajniki fotografii historycznej i stworzyć zdjęcia z wykorzystaniem ulubionych przez nich technik i zbliżonego sprzętu. Inaczej niż w przypadku większości warsztatów czy plenerów fotograficznych poświęconych technice gumy chromianowej, będziecie mieli okazję poznać w praktyce wszystkie tajniki pracy w tej magicznej technice włącznie z najbardziej zaawansowanymi technikami takimi, jak wykonanie gum barwnych. Dlatego też z warsztatu skorzystają nie tylko osoby początkujące, ale również ci z Was, którzy mieli już okazję rozpocząć pracę w technice gumowej.

Program czterodniowego pleneru obejmuje:

 • przegląd i omówienie wybranych zdjęć piktorialistów oraz współczesnych twórców posługujących się techniką gumy dwuchromianowej,
 • powtórzenie/wprowadzenie technik piktorialnych, szczególnie gumy dwuchromianowej oraz połączenia cyjanotypii z gumą dwuchromianową,
 • praktyczną naukę przygotowania papierów do pracy w technice gumy dwuchromianowej,
 • praktyczną naukę wykonywania odbitek w technice gumy dwuchromianowej jednobarwnej, zarówno w wersji warszawskiej, jak i wiedeńskiej,
 • praktyczną naukę ręcznej manipulacji obrazem w technice gumowej,
 • praktyczną naukę wykonania odbitek barwnych w technice gumowej,
 • wykonanie odbitek z wykorzystaniem łączonej techniki cyjanotypii i gumy dwuchromianowej.
 • omówienie wykonanych zdjęć,
 • omówienie zasad prezentacji wykonanych zdjęć.

Czego nauczysz się na warsztacie:

 • przygotowywać papier do pracy w technice gumy dwuchromianowej,
 • kontrolować kurczenie się papieru w czasie pracy,
 • wykonywać odbitki w technice gumy dwuchromianowej warszawskiej i wiedeńskiej (jedno i wielowarstwowe),
 • manipulować wyglądem zdjęcia na etapie jego tworzenia,
 • wykonywać odbitki barwne w technice gumy dwuchromianowej,
 • łączyć proces gumowy z cyjanotypią (oraz innymi technikami żelazowymi).

Zajęcia trwają od sobotniego poranka (godzina 10) do wtorkowego wieczora. Dla wszystkich uczestników kursu zapewniamy:

 • napoje gorące (kawa i herbata) w czasie trwania kursu,
 • odczynniki niezbędne do wykonywania odbitek w technice gumy chromianowej,
 • odczynniki niezbędne do wykonania odbitek w technice cyjanotypii,
 • materiały i narzędzia niezbędne do wykonania odbitek, w tym przygotowane do pracy papiery,
 • dostęp do komputerów wraz z oprogramowaniem do edycji zdjęć,
 • pracownię przygotowaną do pracy w technikach historycznych,
 • druk sześciu wielkoformatowych negatywów z plików cyfrowych,

Skrócony program warsztatu:

Sobota

Warsztat zaczynamy prezentacją zdjęć i krótkim wprowadzeniem procesu. Kolejnym zadaniem będzie prawidłowe przygotowanie papierów do pracy w technice gumy oraz rozpoczęcie pracy nad własnymi odbitkami, na razie czarno białymi.

Niedziela

Drugi dzień warsztatu to kontynuacja pracy nad odbitką czarno- białą oraz dokończenie procesu przygotowania papieru tak, by każdy uczestnik zyskał te podstawowe dla samodzielnej pracy umiejętności. Pod koniec dnia każdy będzie dumnym posiadaczem przynajmniej jednej gumy, samodzielnie wykonanej odbitki wielowarstwowej.

Poniedziałek

Będzie to bardzo ważny dzień, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczniemy pracę nad odbitkami barwnymi. Dostępny w ciągu dnia czas podzielimy między pracą nad rozpoczętymi wcześniej odbitkami czarno-białymi oraz na wprowadzenie metody wykonania odbitki barwnej i rozpoczęcie pracy nad nią. Dzięki temu utrwalimy umiejętności związane z pracą z odbitkami monochromatycznymi, jednocześnie zdobywając i do razu wykorzystując w praktyce umiejętności związane z wykonaniem odbitek barwnych.

Wtorek

Będzie to ciężki dzień spędzony w pracowni. Dokończymy rozpoczęte wcześniej odbitki, przede wszystkim te barwne oraz nauczymy się łączyć gumę dwuchromianową z cyjanotypią ( a co za tym idzie i innymi technikami żelazowymi). Nie zabraknie też czasu na podsumowanie warsztatów i udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania które w jego trakcie z pewnością się pojawią.

maksymalna ilość uczestników: 6 osób

Zajęcia prowadzi Radosław Brzozowski

Termin warsztatu: 12-15 luty 2022

Język: polski i angielski

Miejsce: Plener organizowany jest w Trąbkach Wielkich wprowadzenie do procesu: https://www.youtube.com/watch?v=JNi6Qgbhvt8

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.